Blogowy Klub Miłośników Jane Austen

Różne

czwartek, 17 maja 2012

 

Na rozgrzewkę przed sobotnią dyskusją o "Rozważnej i romantycznej" otrzymałyśmy taki tekst od Doroty (polonisty):

 

Czytałeś Rozważną i romantyczną? – Tak!

Refleksje nad tytułem.          

 

Rozważna i romantyczna, a może Rozważna czy romantyczna? Czy widzicie jak zlepek tych dwóch słów (w różnych konfiguracjach i odmianach) przeniknął do naszej kultury? A najgorsze, że przeniknął w oderwaniu od powieści! Wystarczy wklepać w Google i wyskakują nam tysiące stron. Na miejscu pierwszym, o zgrozo! film, ale to nie dziwi w dobie wtórnego analfabetyzmu. Dalej hasło z Wikipedii i kilka księgarń. Jeszcze dalej quizy i testy psychologiczne, linie ubrań i tytuły artykułów, uwaga, nie na temat powieści Jane Austen… i Facebook. RiR ma profil na FB…

Na czym polega fenomen i popularność? Z przykrością muszę stwierdzić, że nie ma związku z powieścią Jane Austen, to nie dlatego, iż wspaniała powieść tak zawładnęła umysłami czytelników, że nie mogą się oni uwolnić od tego tytułu. Szkoda.

Rozważna i romantyczna, w umysłowości ludzkiej, urasta chyba do funkcji oksymoronu. Czyżby w ludziach tkwiło przekonanie, że możemy być albo racjonalistami, albo romantykami i nic po środku? I w czasach, gdy ludzie chcą być inni niż pozostali, oryginalni, skomplikowani, tajemniczy, w czasach, gdy modne są przeciwieństwa i łączenie żywiołów, gdy chcąc udowodnić światu swoją głębie uczuciową, ludzie szukają sprzeczności, jak ulał pasuje nasza rozważna i romantyczna. Problem w tym, że na chwilę obecną, w tym „terminie” nie ma już nic oryginalnego, jest już wyeksploatowany i zużyty.

Teraz wszystkim się wydaje, że wystarczy zrobić sobie zdjęcie w łazience, na wannie, z zamyśloną miną, podpisać; rozważna i romantyczna, i jest się inteligentem. Modne jest „szpanowanie” klasyką. Proszę bardzo! Keira Knightley pokonała dysleksję dzięki „Rozważnej i romantycznej”! (Szkoda tylko, że nie dzięki powieści, a dzięki scenariuszowi…). Aktorka wyznała, że zastanawiała się, co by zrobiła Emma (?)* na jej miejscu (z tą dysleksją). Po przeczytaniu scenariusza, Keira doszła do wniosku, że walczyłaby! To autentyczna historia jest…

Ale to nie wszystko! Brakuje ci chwytliwego tytułu, krótkiego, przyciągającego wzrok, wywołującego pozytywne skojarzenia? Rozważna i romantyczna! Z sieci wygrzebałam artykuły, pod takim właśnie oryginalnym tytułem o: pewnej krakowskiej aktorce, o dwóch młodych didżejkach, o farbie w kolorze białym, o mieście Gdyni, o Pininfarini Coupe (dla niewtajemniczonych – to auto jest), o szaliku, o ogrodzie, o pendrivie, o kominku … i wiele, wiele innych. Jedno ze studiów fryzur proponuje klientkom uczesania w stylu RiR, i nie, nie są to fryzury inspirowane modą dziewiętnastowieczną.

Jako że równouprawnienie jest terminem bliskim memu sercu, poszukałam również rozważnych i romantycznych panów. I jaki szok! Panowie równie często sięgają po to „określenie” co kobiety! I co znajdziemy w Internecie pod tym tytułem? Opowiadanie o pewnym mężczyźnie, film z Rowanen Atkinsonem - Czarna żmija, artykuł o Karpowiczu, o Paprockim i Brzozowskim, Haydnie i Rachmaninowie… ech. Ale są też mieszane kombinacje na przykład: rozważna i romantyczny (wystrój wnętrz), rozważny i romantyczna (on i ona – o związkach) – co ciekawe, kombinacji rozważna i romantyczny, odnoszącej się do ludzi, nie znalazłam… I co jeszcze ciekawsze, jak wynika z wyszukanych przeze mnie tytułów, kobiety mogą być i rozważne, i romantyczne jednocześnie – panowie rzadziej są tak skomplikowani, raczej jeden jest rozważny a drugi romantyczny… nie licząc Rowana Atkinsona…

Tak naprawdę to nie musimy nawet daleko szukać, bo mamy własną RiR, w postaci Statecznej i postrzelonej Moniki Szwai, a co?

 A gdzie Wy, poza biblioteką, spotkaliście się z tym tytułem?

 

*dwa razy sprawdzałam, i nie wiem, kto się pomylił – aktorka czy redaktor. Emma Thompson to autorka scenariusza. http://film.dziennik.pl/news/artykuly/377359,keira-knightley-pokonala-dysleksje-dzieki-rozwaznej-i-romantycznej.html

 


 

Dorocie bardzo serdecznie dziękujemy za świetny tekst!

Jeżeli macie chęć podzielić się z nami podobnymi tekstami (lub całkowicie innymi) na temat powieści Jane Austen, to jesteśmy otwarte na propozycje.

Zachęcamy do komentowania rozważań Doroty i przypominamy, że dyskusję nad powieścią rozpoczynamy już w tę sobotę (19 maja 2012).

 

poniedziałek, 09 kwietnia 2012


A taką zgadywankę otrzymałyśmy od Adriany Agnieszki (manuskrypt1) i zachęcamy Was do odpowiadania w komentarzach pod tym postem, w jakich okolicznościach i kto to powiedział:

 

1. "- Cieszę się, że Pani pochwala to, co uczyniłem - rzekł z zadowoleniem. - Byłem zresztą tego pewien. Takie imprezy są nic niewarte, jeżeli nie są gromadne. Licznej kompanii nigdy dosyć. Liczna kompania zapewnia dobrą zabawę. A pani Elton, to bądź co bądź, poczciwa kobieta. Nie można było jej pominąć."


2. "- Ja miałbym mieć powyżej uszu dostatku i pobłażliwości! Jest pani w zupełnym błędzie. Nie uważam siebie bynajmniej za człowieka, opływającego w dostatki i zepsutego pobłażliwością. We wszystkim, co najważniejsze, spotykają mnie stale niepowodzenia. Nie uważam bynajmniej, abym był człowiekiem szczęśliwym."

3. "- Istotnie, słów mi brak, by odpowiedzieć na pańską galanterię. Ale - tu zniżyła głos - nikt nic nie mówi oprócz nas dwojga, a to naprawdę za wiele: pleść głupstwa ku uciesze siedmiu milczących osób." 

4. "- Nigdy by mi to nie przyszło do głowy - wykrzyknęła ... z emfazą - bym miała prawo pytać o coś podobnego! Chociaż raczej, jako chaperon tej wycieczki... Nie należałam nigdy do podobnego grona... wycieczki krajoznawcze... panny... mężatki..."

5. " - Chciałam tylko nadmienić, że choć tak niefortunne wypadki zdarzają się zarówno mężczyznom, jak i kobietom, nie wyobrażam sobie, żeby były zbyt częste. Budzi się niekiedy nagłe i nierozważne uczucie, ale na ogół czas pozwala się z niego otrząsnąć. Jestem skłonna sądzić, że tylko słabe, chwiejne charaktery, których szczęście zdane jest zawsze na łaskę losu, mogą ścierpieć, aby przypadkowa znajomość pozbawiła ich swobody, stała się raz na zawsze nałożonym jarzmem."

6. "- Czyniłaś to nieświadomie, moja droga. Jane musiała jednak to mieć na myśli, gdy wspomniała o nieporozumieniach, o których Frank nam już kiedyś napomknął. Jednym z naturalnych następstw dwuznacznej sytuacji, w jaką dała się wplątać, było, jak powiada, że stała się nieopanowana. Poczucie, że źle postąpiła, wydało ją na pastwę niepokoju, uczyniło podejrzliwą i  skorą do irytacji w stopniu, który musiał być, który był trudny do zniesienia dla Franka."

7. "- Mężczyzna powinien zawsze pragnąć, by mógł wprowadzić kobietę do piękniejszego domu, niż dom, z którego ją zabiera, ten zaś, kto może to uczynić, jeśli przy tym nie wątpi w jej uczucie, jest, w moim pojęciu, najszczęśliwszym ze wszystkich śmiertelników."Oczywiście są to fragmenty "Emmy" Jane Austen.


poniedziałek, 26 marca 2012

Krótki test na sprawdzenie, ile pamiętamy z książki przysłała nam Julka.


O kim mowa w podanych niżej cytatach? Dla ułatwienia dodam, że należy spodziewać się opisu:


Emmy Woodhouse
pana Woodhouse
Izabelli Knightly, siostry Emmy
Jana Knightly, męża Izabelli
Jerzego Knightly
Panny Bates
Pani Bates
Jane Fairfax
panny Churchill, matki Franka, pierwszej żony pana Westona
pana Westona,
panny Taylor, drugiej żony pana Westona
Franka Churchilla
pana Eltona
pani Elton
pani Goddard, przełożonej pensji
panny Smith
pana Martina

A) "(...) nie potrafiła docenić swojego losu; znalazła bowiem męża o tak gorącym sercu i łagodnym usposobieniu, iż pragnął przychylić żonie nieba za to, że w swej wielkiej dobroci raczyła go pokochać; sama miała jednak charakter silny lecz nie najlepszy".

B) "(...) była wiekową damą, która nie mogła już rozbić nic zgoła poza wypiciem filiżanki herbaty i zagraniem partyjki kwadryla".

C) "Była kobietą nieładną, o silnie rozwiniętym instynkcie macierzyńskim i ciężko pracowała za młodu, uważała więc, że należy się jej od czasu do czasu chwila wytchnienia, jak na przykład do kogoś na herbatę".

D) "Prezentował się bardzo dobrze i sprawiał wrażenie rozumnego człowieka, lecz nie posiadał przy tym żadnych innych zalet".

E) "(...) wyrobiła sobie o nim bardzo wysokie pojęcie wiedziała, że ma usposobienie pogodne, charakter prawy, że jest młodzieńcem zasługującym na szacunek, przy czym nie brak mu ani rozumu, ani znajomości świata".

F) "(...) mężczyzna wysoki, dystyngowany i bardzo inteligenty, wybijał się coraz bardziej w swoim zawodzie, był wzorowym mężem i ojcem i w gruncie rzeczy najzacniejszym człowiekiem, jednakże jego niezmiennie powściągliwy sposób bycia sprawiał, że nie cieszył się powszechną sympatią, umiał też niekiedy okazywać, że jest w złym humorze".

G) "(...)oprócz doskonałej urody i walorów duchowych posiadała posag dość pokaźny, (...) sprawa nie bez znaczenia, (...) a także mająca znaczenie praktyczne".

H) "Był człowiekiem nerwowym, łatwo wpadał w depresję, przywiązywał się do tych, do których towarzystwa nawykł, nie cierpiał się z nimi rozstawać, ponadto nienawidził wszelkich nowości".

I) "(...) nie była to uroda klasyczna, ale niezmiernie ujmująca. Oczy ciemnoszare, o czarnych brwiach i rzęsach, którym nie można niczego zarzucić. (...) Był to typ urody, której dominującą cechą jest umiar i wytworność".

J) "Jego wysoka, silna postać, prosta jak świeca wśród masywnych kształtów i zgarbionych pleców starszych panów, musiała zdaniem Emmy przyciągać wszystkie oczy".

K) "Był bardzo przystojny: wzrost, postawa, sposób bycia, wszystko było w nim bez zarzutu, w twarzy zaś przebijała inteligencja i żywość. (...) Jego zachowanie cechowała swoboda zdradzająca wyrobienie światowe".

L) "(...) była ładną, elegancką osóbką o łagodnym i spokojnym sposobie życia, nadzwyczaj miła i tkliwa, całkowicie oddana rodzinie".

M) "(...) jest tak tak bezpośredni, żywy, niemal zbyt impulsywny, wszyscy za to go lubią, gdyż jest przy tym tak dobroduszny, ale nie należy tego naśladować".

N) "Była to bardzo ładna dziewczyna. (...) Niewielkiego wzrostu, pulchna, miała delikatną świeżą cerę, jasne włosy, regularne rysy, wyraz twarzy pełen słodyczy".

O) "Kochała wszystkich, szczęście wszystkich leżało jej na sercu, jej bystre oko umiało dostrzec zalety każdego; siebie samą uważała za istotę wyjątkowo szczęśliwą, obdarzoną widomymi oznakami łaski losu: idealną matką, dobrymi sąsiadami i przyjaciółmi, domem, gdzie nie zbywało na niczym".

P) "(...) nie była istotą o słabym charakterze; bardziej dorosła do sytuacji niż wiele innych dziewcząt na jej miejscu, miała zdrowy rozsądek, energię i siłę ducha, co rokowało nadzieję, że przetrwa zwycięsko życiowe trudności (...) Zważywszy, jak bardzo jest urodziwa, nie wydaje się zbytnio troszczyć o swoją urodę; próżność jej ma źródło w czym innym".

R) "(...) była przyjaciółką i towarzyszką, jaką nieliczni tylko posiadają: inteligentna, wykształcona, pomocna, łagodna".Julko
, bardzo serdecznie Ci dziękujemy!

Odpowiedzi zamieściłyśmy w pierwszym komentarzu :-).

 PS Jeżeli ktoś miałby chęć, wysłać nam coś związanego z Jane Austen i jej książkami, to czekamy! Jesteśmy otwarte na Wasze propozycje!

 

| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          Dyskutują na blogu:

Agnieszka (krainaczytania)
Beata (felicja79)

Adriana Agnieszka (manuskrypt1)
Aurora
Danusia (avo_lusion)
Dorota Anna (zaczytania)
Dorota (polonisty)
Julka (wspolnabiblioteczka)
Kaye
Kasia
Lena
Maniaczytania
nusia00
zona.oburzona

Harmonogram dyskusji:


EMMA
25 marca 2012
dyskusja o „Emmie”
21 kwietnia 2012
dyskusja o ekranizacjach „Emmy”


ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA
19 maja 2012
dyskusja o „Rozważnej i romantycznej”
23 czerwca 2012
dyskusja o filmie „Rozważna i romantyczna”


MANSFIELD PARK
21 lipca 2012
dyskusja o „Mansfield Park”
18 sierpnia 2012
dyskusja o ekranizacjach „Mansfield Park”


OPACTWO NORTHANGER
22 września 2012
dyskusja o „Opactwie Northanger”
20 października 2012
dyskusja o filmie „Opactwo Northanger”


DUMA I UPRZEDZENIE
17 listopada 2012
dyskusja o „Dumie i uprzedzeniu”
15 grudnia 2012
dyskusja o ekranizacjach „Dumy i uprzedzenia”


PERWAZJE
19 stycznia 2013
dyskusja o „Perswazjach”
16 lutego 2013
dyskusja o filmie „Perswazje”


SANDINTON
23 marca 2013
dyskusja o „Sanditon”


LADY SUSAN, WATSONOWIE
20 kwietnia 2013
dyskusja o „Lady Susan; Watsonowie”


ZAPRASZAMY SERDECZNIE!
Napisz do nas e-mail
Agnieszka
Beata

Szablon