Blogowy Klub Miłośników Jane Austen
Kategorie: Wszystkie | Dyskusje | Recenzje | Ogłoszenia | Różne | Powieść
RSS

Ogłoszenia

czwartek, 04 lipca 2013

 

 

 

Kochani,

 

W niedzielę zakończyłyśmy publikację minipowieści w stylu Jane Austen. Mamy nadzieję, że historia, która wyszła spod pióra Doroty Trąbki przypadła Wam do gustu. W komentarzach pod poszczególnymi wpisami pojawiały się pytania, na które nie byłyśmy w stanie odpowiedzieć, ponieważ to nie my jesteśmy autorkami powieści. Ale żeby temu zaradzić, postanowiłyśmy przeprowadzić wywiad z jej Autorką, która bardzo chętnie odpowie na Wasze pytania. Tak więc w komentarzach pod niniejszym postem możecie wpisywać swoje pytania do Autorki, następnie zostaną one zebrane w jedną całość i przesłane Dorocie. Wywiad oczywiście zostanie opublikowany na łamach niniejszego bloga. Na Wasze pytania czekamy na blogu oraz na naszej fejsbukowej stronie przez cały najbliższy tydzień, czyli do dnia 11 lipca 2013 roku. Mamy nadzieję, że Autorka rozwieje Wasze wątpliwości w kwestii fabuły powieści i poda jeszcze wiele innych ciekawostek związanych z jej powstawaniem.

A zatem serdecznie zapraszamy wszystkich Miłośników twórczości Jane Austen do aktywnego uczestnictwa w przygotowaniu wywiadu.

 

Agnieszka & Beata11:53, krainaczytania , Ogłoszenia
Link Komentarze (2) »
niedziela, 24 lutego 2013

 

Kochani,

 

Ponieważ uznałyśmy, że jednoczesne czytanie i omawianie trzech ostatnich niedokończonych przez Jane Austen powieści to zbyt dużo, jak na jeden raz, postanowiłyśmy zmienić harmonogram. Tak więc 23 marca 2013 dyskutujemy o powieści „Sanditon”, natomiast na 20 kwietnia 2013 przekładamy dyskusję o „Lady Susan” i „Watsonowie”. Oczywiście w grę wchodzą również kontynuacje.

Mamy nadzieję, że zmiana harmonogramu nie będzie stanowić dla Was problemu. Gdyby ktoś był chętny do napisania recenzji „Sanditon”, serdecznie zapraszamy i czekamy na zgłoszenia, a także na Wasze sugestie.

18:02, krainaczytania , Ogłoszenia
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 kwietnia 2012

 

Pamiętacie nasz harmonogram dyskusji? Można go przeczytać tu:

 

http://janeausten.blox.pl/2012/03/Harmonogram-dyskusji.html

 

Następna do przeczytania jest "Rozważna i romantyczna". Napiszę o niej i opublikuję tekst 19. maja.

Czy jest może ktoś chętny, żeby napisać o ekranizacji tej powieści Jane Austen na 23. czerwca?

Chciałybyśmy, żeby na blogu pojawiały się teksty wszystkich członków naszego Klubu, dlatego zachęcamy Was do zgłaszania się w komentarzach do tego wpisu. Może ktoś bardzo lubi "Mansfield Park" i chciałby poprowadzić dyskusję o nim? Albo "Opactwo Northanger" czy "Dumę i uprzedzenie"? A może uwielbiacie filmy na podstawie prozy Jane Austen i chcecie nam o nich opowiedzieć? Im więcej różnych głosów, tym ciekawsza dyskusja :-).

 

sobota, 31 marca 2012

 

"Emma" przeczytana, teraz czas ją obejrzeć :-). Proponujemy trzy ekranizacje:


 "Emma" (1996) z Gwyneth Paltrow (film)

  "Emma" (2009) z Romolą Garai (serial)

"Emma" (1996) z Kate Beckinsale (film TV)

 

Jeżeli ktoś chciałby coś do tej listy dorzucić, to oczywiście można ;-).

 

Dyskusję o ekranizacjach "Emmy" rozpoczniemy 21 kwietnia 2012 wpisem napisanym przez Kasię :-).

 

piątek, 30 marca 2012

 

Chciałybyśmy przedstawić Wam krótki plan, który mamy zamiar zrealizować w najbliższych miesiącach:

 

25 marca 2012dyskusja o „Emmie”

21 kwietnia 2012 – dyskusja o ekranizacjach „Emmy”

 

19 maja 2012dyskusja o „Rozważnej i romantycznej”

23 czerwca 2012 – dyskusja o filmie „Rozważna i romantyczna”

 

21 lipca 2012 – dyskusja o „Mansfield Park”

18 sierpnia 2012 – dyskusja o ekranizacjach „Mansfield Park”

 

22 września 2012 – dyskusja o „Opactwie Northanger”

20 października 2012  – dyskusja o filmie „Opactwo Northanger”

 

17 listopada 2012 – dyskusja o „Dumie i uprzedzeniu”

15 grudnia 2012 – dyskusja o ekranizacjach „Dumy i uprzedzenia”

 

19 stycznia 2013 – dyskusja o „Perswazjach”

16 lutego 2013 – dyskusja o filmie „Perswazje”

 

23 marca 2013 – dyskusja o książce: „Lady Susan; Watsonowie; Sanditon”

 

W harmonogramie uwzględniłyśmy nie tylko dyskusję o książkach co dwa miesiące, ale i o ekranizacjach. Mamy nadzieję, że będą chętni do rozmowy o filmach. Jeżeli nie, to możemy pominąć ten punkt.

Planujemy jeszcze rozmowy na temat książek o Jane Austen i nawiązujących do jej twórczości. Lista nie jest jeszcze gotowa, ale kiedy będzie, dołączymy ją tutaj.

Czy macie jeszcze jakieś pomysły? :-)sobota, 24 marca 2012

 

Drodzy Miłośnicy twórczości Jane Austen,

 

Przypominamy, że jutro, tj. 25 marca rozpoczynamy dyskusję na temat powieści Jane Austen pod tytułem Emma. Wpis dotyczący książki pojawi się pomiędzy godziną 14.00 a 15.00. Od tego momentu będzie można zostawiać swoje opinie w komentarzach. Mamy nadzieję, że dyskusja zgromadzi wielu uczestników i nie będzie ona jednodniowa.

Aby urozmaicić nasze pogawędki, postanowiłyśmy opublikować również quiz dotyczący bohaterów powieści. Quiz przygotowała jedna z naszych koleżanek – Julia, która prowadzi blog pod nazwą Wspólna Biblioteczka. Julii serdecznie dziękujemy za pomoc, a wszystkich zapraszamy do zabawy już 26 marca.

Planujemy również przygotować harmonogram naszych dyskusji, który opublikujemy na stronie Blogowego Klubu Miłośników Jane Austen. Oczywiście mile widziane są Wasze sugestie odnośnie prowadzenia Klubu. Możecie je zostawiać w komentarzach lub pisać na nasze adresy mailowe, które znajdziecie na naszych blogach recenzenckich (przyp. Co warto czytać? lub Kraina Czytania).

Mamy również prośbę do wszystkich, którzy pragną wziąć czynny udział w naszych dyskusjach o pozostawienie w komentarzach linków do blogów, które prowadzicie. Chciałybyśmy dodać Was do zakładek. Jeżeli natomiast nie prowadzicie bloga, a mimo to chcielibyście przyłączyć się do naszych dyskusji, to nie ma nic prostszego, jak tylko powiadomienie nas o tym, a my wpiszemy w zakładkach Wasze nicki.

Oczywiście w miarę upływu czasu i rozwoju Blogowego Klubu Miłośników Jane Austen, będziemy prosić Was o zgłaszanie się do pisania tekstów na naszą wspólną stronę. Jeżeli już teraz ktoś z Was ma jakąś propozycję napisania czegoś ciekawego o Jane Austen, może zgłosić się w komentarzu bądź napisać do nas mail-a. Nie chcemy, aby ten blog był martwy. Spróbujmy razem go ożywić. Piszcie o nas również na swoich blogach.

Na dzisiaj to tyle. Serdecznie pozdrawiamy i do jutra!

Beata i Agnieszka15:52, krainaczytania , Ogłoszenia
Link Komentarze (6) »
wtorek, 14 lutego 2012

 

Drodzy Miłośnicy Jane Austen!

Jak już wcześniej zapowiadałyśmy w komentarzach do poprzedniego postu, jako pierwsza w naszym Klubie planowana jest dyskusja na temat „Emmy”, pod koniec marca. Pomyślałyśmy, że nasze rozważania możemy zacząć już 25 marca. Co o tym sądzicie? Czy taki termin Wam odpowiada? Serdecznie Was zapraszamy do przeczytania wspólnie z nami tej powieści i wzięcia udziału w rozmowie o niej! :-).

Później prawdopodobnie zajmiemy się jej ekranizacjami. Ustalimy także plan czytelniczy na następne miesiące: kolejność czytanych książek i pisania recenzji oraz terminy klubowych dyskusji. Czekamy również na Wasze pomysły i inicjatywy.

Pozdrawiamy

Agnieszka i Beata

 

czwartek, 09 lutego 2012

 

Miss Jane Austen do Miłośniczek i Miłośników Jej twórczości:

 

5 lipca 1813 roku

Chawton Cottage, hrabstwo Hampshire

 

Drodzy Moi!

 

Widząc tak ogromne zainteresowanie moją twórczością, nie mogę już dłużej odmawiać sobie przyjemności napisania do Was. Niedawno wydałam swoją kolejną powieść. To „Duma i uprzedzenie”. Nie spodziewałam się, że książka okaże się tak wielkim przebojem literackim tegorocznej wiosny. Obecnie pracuję nad kolejną książką. Tym razem zatytułowałam ją „Mansfield Park” i planuję jej wydanie w przyszłym roku.

Jak zapewne wiecie, moje powieści skupiają się gównie na egzystencji angielskiej klasy wyższej. Choć wiodę raczej odosobnione życie, mieszkając w hrabstwie Hampshire, nie pozbawia mnie to możliwości obserwacji innych. Moja niemalże pustelnicza egzystencja nie wpływa negatywnie na dramaturgię moich utworów. Najczęściej skupiam się na sprawach związanych z zamążpójściem, a także tych dotyczących problemów społecznych. Niemniej jednak mnie nigdy nie dane było wyjść za mąż i nie wierzę, że ten dzień kiedykolwiek nastąpi. Być może fakt, że swoje marzenia o wielkiej miłości przelewam na papier, sprawia, iż moich powieści nie da się tak łatwo zapomnieć.

W każdej ze swoich książek starałam się, i nadal staram, jak najdokładniej oddać stan psychiki bohaterek, co powoduje, że moje powieści są czymś więcej niż tylko zwykłymi romansami. Być może właśnie dlatego sam Walter Scott wyraża się przychylnie o mojej twórczości. Czy wiecie kim jest ów nietuzinkowy dżentelmen? To pisarz, którego główną domenę stanowią powieści historyczne. Łączy on w nich realizm historyczny z fantastyką oraz tajemniczymi ludowymi legendami i wierzeniami. Bardzo cienię sobie opinię tego dżentelmena.

Żyję w czasach, kiedy obowiązują pewne konwenanse. Pisanie powieści jest zarezerwowane głównie dla mężczyzn. Jak do tej pory nie wydałam jeszcze żadnej książki pod swoim prawdziwym nazwiskiem. Na razie jestem znana jako The Lady, czyli Pewna Dama. Być może dopiero po mojej śmierci ktoś zdecyduje się ujawnić moje prawdziwe nazwisko.

Cztery lata temu mój brat, Edward, zaproponował mojej matce zamieszkanie w Chawton Cottage, która leży niedaleko Chawton House. To bardzo miłe z jego strony, zważywszy, że dom należy do niego. Oprócz matki, jest tutaj ze mną także moja najdroższa przyjaciółka, Martha Lloyd. Jestem tutaj bardzo szczęśliwa. Żyję w otoczeniu przyrody, co pomaga mi tworzyć.

Piszę do Was przede wszystkim dlatego, aby zaprosić Was do podjęcia pewnej, bardzo miłej dla mnie, inicjatywy. Aby moje książki wciąż były żywe, muszą przede wszystkim żyć w Was. Załóżcie więc „Klub Miłośników Jane Austen”. Na jego łamach piszcie nie tylko o moich, książkach, ale także i o mnie. Przybliżajcie innym moją sylwetkę. Dyskutujcie o bohaterach, zastanawiajcie się nad ich postępowaniem, twórzcie własne wersje wydarzeń. Tak jak ja, badajcie psychikę moich postaci. Do Klubu zapraszajcie wszystkich, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. To nieprawda, że romanse są tylko dla kobiet. Wszystkim nam potrzebna jest miłość. Pamiętajcie, że dzięki temu wciąż będę żyć. Zróbcie wszystko, aby pomimo upływu lat, świat o mnie nie zapomniał.

 

Wasza na zawsze

Jane Austen

 


 

W związku z powyższym nie pozostaje nam nic innego, jak tylko spełnić życzenie Jane Austen i założyć jej upragniony Klub. W tym celu zostały już podjęte pierwsze kroki. Od dzisiaj istnieje blog, na którym wszyscy Miłośnicy Jane Austen będą mogli spotykać się i dyskutować o jej twórczości, a także o niej samej. Nie znajdziecie tu jeszcze zbyt wiele, gdyż projekt jest na razie w fazie tworzenia. W chwili obecnej Klub czeka na wszystkich, którym w jakiś sposób twórczość Jane Austen nie jest obojętna. Mogą też zgłaszać się osoby, które pragną poznać tę wyjątkową Pisarkę, a której powieści czytane są wciąż z jednakowym entuzjazmem, pomimo upływu wieków. Drzwi do Klubu otwarte są dla wszystkich. Dla kobiet i dla mężczyzn. Dla osób w każdym wieku. Bez wyjątku.

Dostępne jest także logo Klubu, które można pobrać i umieścić na swoim blogu lub na stronie internetowej.


Klub Jane Austen
  <a href="http://janeausten.blox.pl/"><img src="http://janeausten.blox.pl/resource/baner_400px.jpg" /></a>

 

Klub Jane Austen

 
<a href="http://janeausten.blox.pl/"><img src="http://janeausten.blox.pl/resource/baner3.jpg" /></a>

 

Klub Jane Austen


<a href="http://janeausten.blox.pl/"><img src="http://janeausten.blox.pl/resource/baner2.jpg" /></a>Mamy nadzieję, że wśród Was jest wiele osób, którym apel samej Jane Austen nie jest obojętny. Do udziału w projekcie możecie zgłaszać się w komentarzach pod niniejszym postem. Oczywiście moment dołączenia do Klubu nie jest ściśle określony. Możecie to zrobić w każdej chwili. Pierwsze dyskusje na temat Pisarki i jej książek odbędą się najprawdopodobniej w marcu. Do udziału w projekcie wszystkich serdecznie zapraszamy.


Agnieszka (Kraina Czytania)

&                   

Beata (Co warto czytać?)

| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          Dyskutują na blogu:

Agnieszka (krainaczytania)
Beata (felicja79)

Adriana Agnieszka (manuskrypt1)
Aurora
Danusia (avo_lusion)
Dorota Anna (zaczytania)
Dorota (polonisty)
Julka (wspolnabiblioteczka)
Kaye
Kasia
Lena
Maniaczytania
nusia00
zona.oburzona

Harmonogram dyskusji:


EMMA
25 marca 2012
dyskusja o „Emmie”
21 kwietnia 2012
dyskusja o ekranizacjach „Emmy”


ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA
19 maja 2012
dyskusja o „Rozważnej i romantycznej”
23 czerwca 2012
dyskusja o filmie „Rozważna i romantyczna”


MANSFIELD PARK
21 lipca 2012
dyskusja o „Mansfield Park”
18 sierpnia 2012
dyskusja o ekranizacjach „Mansfield Park”


OPACTWO NORTHANGER
22 września 2012
dyskusja o „Opactwie Northanger”
20 października 2012
dyskusja o filmie „Opactwo Northanger”


DUMA I UPRZEDZENIE
17 listopada 2012
dyskusja o „Dumie i uprzedzeniu”
15 grudnia 2012
dyskusja o ekranizacjach „Dumy i uprzedzenia”


PERWAZJE
19 stycznia 2013
dyskusja o „Perswazjach”
16 lutego 2013
dyskusja o filmie „Perswazje”


SANDINTON
23 marca 2013
dyskusja o „Sanditon”


LADY SUSAN, WATSONOWIE
20 kwietnia 2013
dyskusja o „Lady Susan; Watsonowie”


ZAPRASZAMY SERDECZNIE!
Napisz do nas e-mail
Agnieszka
Beata

Szablon